Johansen Indywidualna Stymulacja Słuchu (IAS)
Indywidualna Stymulacja Słuchowa (IAS) dr K. Johansena ma na celu poprawę przetwarzania bodźców słuchowych. Przeznaczona jest dla dzieci od 3. roku życia, młodzieży i dorosłych z trudnościami w słuchaniu, mówieniu i pisaniu. Jest to metoda stosowana obecnie na całym świecie, ciesząca się uznaniem w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Skandynawii i krajach Ameryki Północnej, rekomendowana przez Instytut Neurofizjologii i Psychologii INPP w Chester (www.inpp.org.pl, www.inpp.org.uk).
Program Johansen IAS opiera się na muzyce indywidualnie dobranej do potrzeb uczestnika programu. Utwory muzyczne, obejmujące różne częstotliwości, działają w sposób stymulujący poprawiając funkcjonowanie uwagi słuchowej uczestnika. Do realizacji programu potrzebne są jedynie słuchawki i odtwarzacz płyt CD.
Terapię słuchową Johansena poprzedza szczegółowa diagnoza obejmująca wywiad, badanie audiometrii tonalnej oraz testy mowy utrudnionej (w tym test dychotyczny). Jest ona szczegółowo omawiana, na życzenie rodziców również w formie pisemnego raportu. Po diagnozie uczestnik programu otrzymuje specjalnie dla niego przygotowaną płytę CD z programem terapeutycznym oraz zalecenia dotyczące realizacji programu. Indywidualnie dobrane nagranie powinno być słuchane codziennie, przez 10 minut. Postępy w terapii kontrolowane są w zależności od wieku, co 4-10 tygodni. Po kolejnym badaniu uczestnik otrzymuje następną płytę CD. Terapia Johansena kończy się stopniowo poprzez zmniejszanie liczby dni i skracanie czasu słuchania utworów. Cały program Indywidualnej Stymulacji Słuchu trwa od 6 do 18 miesięcy. U dzieci zajmuje on najczęściej od 9 do 12 miesięcy.
Skuteczność programu Johansen IAS:
- rozwija zdolność utrzymywania uwagi i koncentracji na wypowiedziach ustnych,
- wspiera naukę oraz umiejętność czytania i pisania,
- rozwija rozumienie mowy,
- poprawia artykulację,
- rozwija komunikację,
- poprawia pamięć i percepcję słuchową,
- usprawnia naukę języków obcych,
- harmonizuje napięcie mięśniowe, co wpływa na postawę ciała oraz utrzymanie równowagi,
- relaksuje i redukuje stres,
- koordynuje ruchy ciała,
- rozwija motorykę.
Terapia słuchowa Johansena przeznaczona jest dla dzieci, młodzieży i dorosłych:
- z opóźnionym rozwojem mowy,
- z dysleksją,
- z nadwrażliwością na dźwięki,
- ze specjalnymi potrzebami terapeutycznymi (autyzm, zespół Aspergera, mózgowe porażenie dziecięce, zespół Downa i niepełnosprawności sprzężone, ADHD),
- z trudnościami w rozumieniu i zapamiętywaniu poleceń i instrukcji,
- z zaburzeniami koncentracji,
- z zaburzeniami uwagi, pamięci słuchowej,
- z zaburzeniami percepcji słuchowej,
- ze słabszą umiejętnością rozumienia mowy zniekształconej, w hałasie.
Problemy z centralnym przetwarzaniem słuchowym pojawiają się również u dzieci, których słuch fizjologiczny jest w normie.
Pośród czynników, które mogą wpływać na powstanie problemów z centralnym przetwarzaniem słuchowym wymienia się:
- częste zapalenia ucha środkowego,
- częste sączkowanie uszu,
- genetyczne dyspozycje np. dysleksja,
- wcześniactwo,
- niedotlenienie w czasie porodu,
- urazy głowy,
- przerośnięty migdał podniebienny.
Czym różni się terapia słuchowa metodą Johansena od metody Tomatisa?
Klasyczny trening uwagi słuchowej prof. Tomatisa realizowany jest w oparciu o zestaw stacjonarnego sprzętu, zaś sama terapia przebiega w specjalistycznym gabinecie pod nadzorem i kontrolą przeszkolonego terapeuty. Indywidualna Stymulacja Słuchu (IAS) należy do grupy oddziaływań terapeutycznych realizowanych w warunkach domowych zgodnie z przygotowanym, indywidualnym programem. Nie jest w tej formie terapii wymagany specjalistyczny sprzęt. Płyt CD można słuchać w domu lub w szkole, co obniża koszty i czyni metodę dostępną dla każdego. Uczestnictwo w programie terapii zajmuje tylko 10 minut dziennie.
Trening słuchowy wg metody Tomatisa prowadzony w krótkim okresie charakteryzuje się dużą intensywnością. Natomiast domowy program terapii słuchowej Johansena, prowadzony w optymalnym klimacie domowym jest odpowiedni dla dłuższej i łagodniejszej terapii. Metoda ta jest znacznie tańsza, w porównaniu z innymi dostępnymi w Polsce terapiami słuchowymi. Co do samej istoty metoda Johansena jest zbliżona do metody Tomatisa a w wielu miejscach korzysta z osiągnięć i założeń francuskiego prekursora. Różni się jednak sposobem realizacji samego procesu terapeutycznego. W trakcje stymulacji Johansena IAS nie ma konieczności rezygnowania z innych form terapii, jakimi objęte jest dziecko w tym samym czasie.
Cennik
-
Trening słuchowy Johansena - diagnoza z audiogramem 90-120 min300zł
-
Diagnoza bez audiogramu 60-90 min220zł
-
Diagnoza kontrolna (co 4-8 tyg) z audiogramem 60 min220zł
-
Diagnoza kontrolna (co 4-8 tyg) bez audiogramu 60 min160zł
-
Płyta*160 - 200zł